Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stres nie usprawiedliwi picia alkoholu w czasie pracy

08 listopada 2016 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel

Świadczenie przez pracownika pracy w stanie nietrzeźwości z reguły jest bezprawne i zawinione, a więc powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W takiej sytuacji, co do zasady, nie można skutecznie kwestionować natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika poprzez odwołanie się do zasad współżycia społecznego.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2015 r. (I PK 247/14).

Stan faktyczny

Pracownica urzędu miasta stawiła się w pracy o godzinie 7.30. Od rana była w silnym stresie spowodowanym wyznaczonym na godzinę 9.30 badaniem mammograficznym, w związku z obawą przed nawrotem choroby nowotworowej. Ponieważ zapomniała dowodu osobistego, przed badaniem podjechała wraz z mężem do domu, gdzie wypiła szklankę wina wzmocnionego spirytusem. Po wykonaniu badań kobieta wróciła do pracy. Po niecałych dwóch godzinach do jej pokoju wszedł inspektor bhp informując ją, że do urzędu zadzwoniono z informacją, że pracownica znajduje się pod wpływem alkoholu. Zatrudniona zgodziła się na badanie zawartości alkoholu. Badanie wykazało, że jest nietrzeźwa. W konsekwencji wręczono jej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, polegającego na przebywaniu w czasie wykonywania obowiązków na stanowisku pracy w stanie po użyciu alkoholu. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10594

Wydanie: 10594

Spis treści
Zamów abonament